Gruzie

Gruzie

Gruzie je odedávna jedním z nejdůležitějších středisek vzniku pěstitelství vinné révy. Na území Gruzie byly nalezeny otisky listů vinné révy z dávno minulých geologických epoch. Z doby bronzové byly v mohylách nalezeny džbány se zbytky jadérek vinné révy. Mnohé studie evropských vědců dokazují, že kultura vinařství se rozšířila do Evropy z území dnešní Gruzie, která byla v dávných dobách jednou z pravlastí vinné révy.
missing image /website/images/fotogalerie/gruzie1


Bez nadsázky můžeme říci, že vinná réva a člověk byli v Gruzii stvořeni současně. Existuje legenda, že svatá Nino, která v roce 337 přinesla na území dnešní Gruzie křesťanství, nesla kříž z vinné révy svázaný svými vlasy. Vinná réva se tak stala symbolem víry gruzínských křesťanů.

Existence velkého množství místních odrůd vinné révy potvrzují to, že Gruzie je jedním ze středisek pěstitelství, kde byly vyšlechtěny kulturní odrůdy z divoké vinné révy. Na území Gruzie bylo při archeologických vykopávkách nalezeno vinařské zařízení - kamenné lisy, lisovny vinné révy, různé hliněné nebo kovové nádoby na uchovávání vína, které pocházejí ze 3.- 2. tisíciletí před naším letopočtem, což potvrzuje, že už v dávných dobách bylo vinařství důležitým odvětvím hospodářství gruzínského národa. 
Gruzie2V Gruzii jsou jedinečné klimatické podmínky pro pěstování vinné révy. Najdeme zde 5 vinařských regionů: Kachetie, Kartli, Imereti, Rača-Lečchumi a region Guria – Adžara – Samegrelo – Abcházie. Přibližně na 150 000 hektarech ročně se vyrábějí asi 4 miliony litrů vinného moštu. Hojnost slunečných dnů, dešťové srážky, úrodná půda a starostlivá péče vinařů to vše jsou faktory, které vytvářejí vynikající kvalitu gruzínského vína.

Vinná réva a víno měly pro Gruzínce vždy obrovský význam. Vinice se dědily z generace na generaci. Přijít o vinici – to znamenalo ztratit rodinné kořeny. Motivy vinné révy se v Gruzii objevovaly od nepaměti nejen na architektuře, ale i ve folklóru, poezii a v písních.

Vstupte do Galerie Gruzie
Gruzie3