Lečivé vlastnosti

Lečivé vlastnosti

Slovní spojení léčivá a stolní voda na etiketě každé láhve znamená, že Boržomi můžete jak uhasit žízeň, tak ji pít i k prevenci a léčbě různých onemocnění.

O léčivých vlastnostech Boržomi již byla napsána ne jedna kniha. Za prvé, tuto minerální vodu lékaři doporučují těm, kdo má problémy se žaludkem, při chronické gastritidě, vředové chorobě žaludku a dvanácterníku, při zánětech střeva a tlustého střeva. Boržomi také pomáhá při onemocněních jater a žlučových cest, léčí zánět slinivky břišní a choroby látkové výměny. Při onemocněních zažívacího traktu je třeba pít Boržomi půl hodiny před jídlem, teplou a bez bublinek.


Mimo jiné Boržomi pomáhá při nemocích z nachlazení. Tato alkalická voda pomáhá snižovat teplotu a zmírňuje kašel. Proti kašli působí následující starý recept - teplé mléko zřeďte Boržomi v poměru jedna k jedné. Také je možné teplou Boržomi inhalovat. K inhalaci vylijte do vroucí vody láhev minerální vody a nadýchejte se páry. Boržomi v žádném případě nevařte.

Boržomi se hodí nejenom k vnitřnímu užívání. Je to jedinečná voda vhodná k lázeňským procedurám, t.j. ke koupelím. Pravdou je, že koupele z minerální vody je nejlepe užívat bezprostředně v boržomském údolí. Léčba s použitím koupelí z Boržomi se běžně ordinuje při kardiovaskulárních onemocněních, onemocněních nervové soustavy a chorobách látkové výměny.

Boržomi je také výborný způsob, jak pečovat o svůj zevnějšek, aby byl více přitažlivý. Při pravidelném užívání tohoto nápoje se organizmus čistí a odcházejí z něj škodlivé látky, což se projevuje i zevně. Kůže se stává hladší a má lepší barvu. Zlepšuje se látková výměna a to je přímá cesta k pěkné postavě.
LÉČBA VNITŘNÍCH ONEMOCNĚNÍ

Co léčí Boržomi

Boržomi má jedinečné terapeutické vlastnosti.


Tato voda se doporučuje pít při kardiovaskulárních onemocněních a při onemocněních zažívacího traktu, při poruchách látkové výměny, při nemocích ledvin, jater, močových cest a dýchacího ústrojí. Boržomi může pomáhat v léčbě následujících onemocnění:

* chronická gastritida,
* vředová choroba žaludku a dvanácterníku se zvýšenou, sníženou a normální sekrecí, mimo akutní stavy zhoršení nemoci; při zlepšení po stavu zhoršení nemoci, jestliže není narušena motorická a evakuační funkce žaludku a není zde náchylnost ke krvácení,
* onemocnění tlustého a tenkého střeva mimo akutní stav zhoršení nemoci,
* dyskineza střeva,
* chronická hepatitida, cholecystitida (zánět žlučníku) ve stadiu po zlepšení akutního stavu bez projevů žloutenky,
* stav po infekční žloutence (nejdříve za 4-5 měsíců),
* cholecystolitiáza (přítomnost žlučových kamenů ve žlučníku),
* chronická pakreatitida (zánět slinivky břišní),
* obezita,
* urolitiáza (tvorba a přítomnost kamenů v močových cestách).

Boržomi také jako alkalická voda pomáhá při léčení nemocí z nachlazení, bronchitidy a kašle. (Viz recepty v části Jak se léčit s Boržomi).

Alkalická minerální voda Boržomi je hydrogenouhličitano-sodného typu. Podle složení je shodná s vynikající francouzskou léčivou vodou Vichy. Mineralizace Boržomi je 5,5 – 7,5 gramů na litr, což je ideální pro léčbu, ale každodenní pití není zdraví škodlivé, jak se mnozí domnívají. Nadměrné užívání minerální vody může vést k zvýšenému ukládání solí jenom při obsahu vápníku více než dvě stě miligramů na litr. Boržomi obsahuje méně než sto miligramů vápníku.

LÉČEBNÉ KOUPELE BORŽOMI

Mnohé známé krásky pravidelně užívají koupele z minerální vody k tomu, aby si zachovaly mladistvý vzhled pokožky. Minerální koupele pomáhají nejenom zachovávat krásu, ale i efektivně obnovují zdraví. Boržomské údolí je známé svými lázněmi. Složení vody z boržomských pramenů je takové, že se optimálně hodí k léčbě kardiovaskulárních nemocí. Avšak předepsat správný způsob užívání koupelí může jenom lékař.

Léčba pomocí koupelí s použitím minerální vody se nazývá balneoterapie. K balneoterapii patří koupání v lázeňských bazénech, sprchování, promývaní (orosení) střeva, inhalace a pod. Léčebné účinky lázeňských procedur jsou založeny hlavně na reflexním a humorálním mechanizmu, jinými slovy, působí prostřednictvím nervové soustavy a krve.

BORŽOMI PRO KRÁSU A ZDRAVÍ

Člověk, jak je známo, se skládá ze 70 % z vody. Za rok projde naším organizmem více než tuna různých tekutin. Proto je přirozené, že pro zdraví a zevnějšek je velmi důležitá kvalita toho, co pijeme.

Odedávna jsou známy omlazující účinky na organizmus vody z roztátého sněhu a minerální vody. Tajemství „správné“ vody využívají často slavné osobnosti. „Aby jste měli krásnou pokožku, musíte pít hodně minerální vody“ – říká Claudia Shiffer. A velkolepá Kim Besinger pravidelně užívá minerální koupele. Nespočívá v tom tajemství její krásy?..

Používejte minerální vodu Boržomi Klasik nebo pitnou vodu Prameny Boržomi k umývání, a vyřešíte tak celou řadu problémů s pokožkou.

Víte, že charakteristický „praskot“ pečlivě umytých vlasů a kůže je příznakem, že byla porušena přirozená ochranná tuková vrstva? Bez ní se ucpávají póry (což vede k objevení akné), objevuje se suchá, olupující se pokožka a ve vlasech vznikají lupy. Po oplachování minerální vodou kůže zůstane lehce jako „namydlená“ a nepraská. Zato už nemusíte používat různé balzámy, toniky a mléka, protože přírodní ochrana je lepší, než jakákoliv jiná.

JAK SE LÉČIT S BORŽOMI

Abychom dosáhli co nejlepšího výsledku, musíme použít minerální vodu v příhodnou dobu. To je individuální parametr, který musí určit lékař. Záleží to především na diagnóze a průběžném zdravotním stavu. Ve většině případů se doporučuje pít minerální vodu 20-30 minut před jídlem, lehce ohřátou (na 30-40 stupňů) nebo na pokojovou teplotu. Minerální vodu ohřívejte velmi opatrně, pouze na vodní lázni a v žádném případě ji nevařte, protože při varu se mění složení solí v minerální vodě.

Často lékaři doporučují pít lehce ohřátou Boržomi při takových nemocích jako je chřipka, akutní respirační choroby a při nachlazení. Boržomi pomáhá překonat intoxikaci, zmírňuje horečnaté stavy při vysokých horečkách. Je dobré také inhalovat teplou Boržomi. Do vařící vody vylijte láhev minerální vody, přes hlavu si dejte ručník a dýchejte takto získanou „kouřící“ alkalickou vodu.

Aby jste se zbavili kašle nebo bronchitidy, pijte teplé mléko ředěné Boržomi v poměru jedna k jedné. Teplota takto získaného nápoje by měla být 36 – 37 stupňů. Mléko k tomuto účelu vybírejte netučné a z Boržomi lépe předem nechejte vyprchat bublinky.

Při onemocněních zažívacího traktu, které jsou provázeny gastritidou se zvýšenou kyselostí, se Boržomi ordinuje půl hodiny před jídlem, o teplotě (25 – 30 stupňů) a bez bublinek.
Vodu pijte velkými doušky 3-4 krát denně 100 až 200 ml na jednu dávku. (To platí pro dospělé). Délka léčby je 3-4 týdny. Při snížené kyselosti se minerální voda ordinuje 15-30 minut před jídlem a pijte ji pomalu.